Palec pod budkę...,
czyli bajki inspirowane kulturą Polski

Kilka słów o projekcie

Projekt Palec pod budkę…, czyli bajki inspirowane kulturą Polski realizowany jest przez Fundację Inicjatyw Twórczych i Społeczno-Edukacyjnych Kurdybanek w ramach programu Narodowego Centrum Kultury oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego Kultura w sieci.

Palec pod budkę, bo za minutkę zamykam budkę… – czy pamiętacie tę wyliczankę, która była zawołaniem i zaproszeniem dzieci do zabawy na podwórkach domów i blokowisk lat 80-tych?

Ta ludyczna wyliczanka anonimowego autorstwa stała się dla nas inspiracją do stworzenia wspólnej zabawy dla dzieci, w której całe działanie będzie się odbywało na globalnym podwórku, czyli w sieci.

Zatem, zapraszamy dzieci i dorosłych do twórczego uczestniczenia w naszych bajkach!

Projekt ma na celu zwiększenie świadomości kulturowej dzieci przez przybliżenie im mniej znanych elementów tradycji i kultury ludowej różnych regionów Polski oraz edukację przez sztukę.

Cykl czterech bajek obejmuje:
Opowieść o domach z Podlasia,
Opowieść o kaszubskich kamieniach,
Opowieść o duchu z Karkonoszy,
Opowieść o krakowskim pająku.

Wszystkie bajki łączą wspólni bohaterowie dziecięcy: Tosia ( 8 lat) i Krzyś (6 lat), rodzeństwo, które wraz z rodzicami wraca, po kilku latach mieszkania w Anglii, do Polski. I ten powrót staje się powodem odkrywania nowych miejsc, pełnego dziecięcego zdziwienia, zachwytu i magii.

Patroni medialni